Petr Cihlář

Pozná Petr Nečas úděl českých neplatičů výživného?

3. 10. 2013 11:21:53
Dnes vyšel článek o tom, že pan expremiér nemůže vyjít s penězi. Celkem nedávno mu bylo totiž na základě příjmu spočítáno výživné ve výši 42 tisíc, navíc se zavázal platit 16 tisíc hypotéku.

Petr Nečas se k opouštěné rodině zachoval skutečně velkoryse, když takový závazek v rámci rozvodu přijal. Nechci spekulovat, zda si tím něco kupoval, nebo zda šlo jen o záležitost svědomí. Možná si pan Nečas myslel, že kamarádi, kterým dlouho pomáhal od něj nedají ruce pryč, kdyby se dostal do finančních úzkých. Tolika z nich přece zařídil dobře placené místečko! Proč by nebylo jedno na revanš i pro něj? Dost možná se však Petr Nečas nikdy nezajímal o problematiku určování a vymáhání výživného. A to je chyba. V každém případě, příjmy na to měl. Bohužel i velkou dávku naivity, kterou mu nelze zazlívat, stejně jako nikomu, kdo se v České republice poprvé soudí o děti a výši výživného. O to tvrdší je setkání s realitou. Jak sehnat peníze na alimenty, vyhnout se exekuci a vězení?

Pokud si pan Nečas myslí, že se mu změnily poměry, může podat návrh na soud a požádat o snížení výživného. Jenže soud může začít za řadu měsíců, za další řadu skončit. Po celou dobu musí výživné platit. Opozdí-li se, je jeho bývalá paní oprávněna podat návrh na exekuci a dluh vymáhat. Vybere si advokáta, ten vyplní předchystaný formulář, pošle ho exekutorovi, ten vyplní předchystaný formulář, pošle ho na soud, ten nebude přemýšlet a exekuci nařídí. Exekutor obstaví panu Nečasovi majetek. Pak teprve je pan Nečas uvědomněn. Zjišťuje, že nesmí disponovat majetkem, tedy nesmí nic prodat, aby exekutorovi (ne exmanželce) teď již podstatně vyšší částku zaplatil. Platí totiž kromě dluhu i procentuální odměnu advokátce bývalé ženy a její náklady, procentuální odměnu exekutorovi, jeho náklady a poplatky. Když bude mít štěstí, nebude nařízena exekuce do budoucna, tam by se navíc vypočítávala odměna z padesátinásobku měsíčního výživného, to vše by musel pan Nečas zaplatit předem. Peníze k dětem se totiž dostávají až poté, co je uspokojen exekutor a advokát. Odvolání nemá odkladný účinek. V praxi to znamená spirálu, ze které se dá bez pomoci rodiny dostat jen velmi obtížně.

Třeba už za rok může být výživné panu Nečasovi sníženo. A nebo taky ne. Výživné se totiž nepočítá ze skutečných příjmů, ale zdají-li se soudci příjmy malé, i z potenciálních příjmů. Bude-li se soudce domnívat, že pan Nečas může najít stejně placenou práci, jako měl dříve, nemusí výživné vůbec snížit. V každém případě, než soud rozhodne, bude muset pan Nečas poctivě platit, aby se vyhnul tvrdé exekuci. Peníze takto zaplacené nelze s ničím započíst a nikdy mu nebudou vráceny, ani když u soudu dosáhne snížení. Spotřebované výživné se totiž nevrací.

A vězení? Tam je jednou nohou. Pokud nebude ochoten (nebo schopen, v tomto případě to nikoho nezajímá) výživné 4 měsíce platit, dopustí se trestného činu zanedbání povinné výživy a zjistí, kdo do amnestie přeplňoval české věznice. Možná by dostal napoprvé jen podmínku.

Myslím ale, že se pan Nečas do problémů, které trápí desetitisíce českých otců nedostane. Jinak by se totiž nedávno znovu neoženil a nevystavil tak hrozbě dopadu drtivé exekuce svou novou ženu Janu Nečasovou (Nagyovou) a jejich společnou domácnost. A tak bohužel osud českých neplatičů výživného nepozná. Nepřeju mu to, ale možná by měl. Třeba by o tom pak mluvil mezi svými kamarády politiky.

Autor: Petr Cihlář | karma: 40.47 | přečteno: 14856 ×
Poslední články autora