Střídavá péče vadí neinformovaným matkám

24. 01. 2012 9:18:56
Ve společnosti panuje mylné přesvědčení, že je výživné určeno na výživu dítěte. Pokud jeho výživu zajišťují oba rodiče po stejný čas, výživné se prý neplatí. Proto se některé matky bojí, že při střídavé péči situaci ekonomicky nezvládnou. .

A nemusejí to být zrovna zlatokopky. Prostě byly třeba jen pár let doma, vzdaly se kariery, často k ní naopak pomohly manželovi. Pak se logicky obávají, že se bez výživného neobejdou. Mají zato, že se jejich dříve velmi zaměstnaný muž domáhá střídavé péče jen proto, aby se placení výživného vyhnul. Děti pak stejně svěří chůvám.

A nemusejí to být zrovna zlatokopky. Prostě byly třeba jen pár let doma, vzdaly se kariery, často k ní naopak pohohly manželovi. Pak se logicky obávají, že se bez výživného neobejdou. Mají zato, že se jejich dříve velmi zaměstnaný muž domáhá střídavé péče jen proto, aby se placení výživného vyhnul. Děti pak stejně svěří chůvám.
Tyto obavy, podporované dokonce některými neinformovanými novináři, jsou však liché. Výživné musí být stanoveno vždy. Platí ho však oba. Dítě má ze zákona právo podílet se na životní úrovni druhého rodiče. A tak se "spočítá" kolik má jeden rodič platit druhému. Přitom se uvažuje, že je dítě druhému rodiči svěřeno. Stejně je výživné spočítáno i druhému rodiči. Nedomnívám se, že je to správně, protože to soudy neúměrně zatěžuje a znechucuje (viz. můj předchozí článek) a ty pak nemají čas na důležitější věci, ale je to tak. I při střídavé péči si tedy rodiče platí různé výživné odpovídající jejich majetkovým a příjmovým poměrům.
Samozřejmě, i hypoteticky chudé ženě připadá povinnost platit výživné hypoteticky bohatému muži. Ten má ale na druhou stranu povinnost hradit polovinu veškerých výdajů za dítě. Například školku, školní družinu, obědy, zájmové kroužky, lékařskou péči a podobně. Tyto poplatky běžně převyšují výši výživného, jež otci platí matka. Navíc otec polovinu času dítě živí a šatí. Dohodnou-li se rodiče, lze oblečení pořízené jedním rodičem sdílet, címž dále druhý rodič ušetří. Navíc si každý rodič může po dobu, kdy je dítě u druhého rodiče, odpočinout, věnovat se zaměstnání, zálibám, vyřídit si lépe jiné důležité věci a na dobu s dítětem se lépe přípravit.
Česká republika a Slovensko řadí mezi státy s ostudně nejmenší mírou využívání střídavé péče. Jejímu rozvoji v České republice brání mnoho předsudků. Výše jsem uvedl jeden z nich.

Tyto obavy, podporované dokonce některými neinformovanými novináři (viz článek), jsou však liché. Výživné musí být stanoveno vždy. Platí ho však oba. Dítě má ze zákona právo podílet se na životní úrovni druhého rodiče. A tak se "spočítá" kolik má jeden rodič platit druhému. Přitom se uvažuje, že je dítě druhému rodiči svěřeno. Stejně je výživné spočítáno i druhému rodiči. Nedomnívám se, že je to správně, protože to soudy neúměrně zatěžuje a znechucuje (viz. článek) a ty pak nemají čas na důležitější věci. Ale je to tak. I při střídavé péči si tedy rodiče platí různé výživné odpovídající jejich majetkovým a příjmovým poměrům.

Samozřejmě, i hypoteticky chudé ženě připadá povinnost platit výživné hypoteticky bohatému muži. Ten má ale na druhou stranu kromě výživného povinnost hradit také polovinu veškerých výdajů za dítě. Například školku, školní družinu, obědy, zájmové kroužky, lékařskou péči a podobně. Tyto poplatky běžně převyšují výši výživného, jež otci platí matka. Navíc otec polovinu času dítě živí a šatí. Dohodnou-li se rodiče, lze oblečení pořízené jedním rodičem sdílet, čímž dále druhý rodič ušetří. Navíc si každý rodič může po dobu, kdy je dítě u druhého rodiče, odpočinout, věnovat se zaměstnání, zálibám, vyřídit si lépe jiné důležité věci a na dobu s dítětem se lépe přípravit.

Česká republika a Slovensko se řadí mezi státy s ostudně nejmenší mírou využívání střídavé péče. Jejímu rozvoji brání mnoho předsudků. Výše jsem uvedl jeden z nich.

Doporučuji článek Střídavka, jako pomsta a další články autora na téma střídavé péče

Autor: Petr Cihlář | úterý 24.1.2012 9:18 | karma článku: 17.65 | přečteno: 2331x

Další články blogera

Petr Cihlář

Vážený pane Drahoši

Všechno znal, všechno uměl, na všechno si troufal. Skoro všichni ho podporovali a přimlouvali se za něho. Zdál se být ideálním kandidátem. Cestu měl zametenou. Než si to pokazil sám.

30.1.2018 v 7:59 | Karma článku: 40.48 | Přečteno: 1719 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Pavel Hewlit

Proč je Penelopa vegetariánkou (Svozilovi 2)

Nedávno jsem začal psát o zvláštní rodince, která je zvláštní tím, že je vlastně na dnešní poměry obyčejná – takže trochu šílená. Kolega Pražák mě pochválil za naturalismus.

23.4.2019 v 12:42 | Karma článku: 6.50 | Přečteno: 196 | Diskuse

Jakub Moravčík

Neduživá daň a právo na moderní lékařskou techniku?

Původně jsem chtěl začátkem roku sepsat dlouhý bioeticko-ekonomický blog, reflektující různé aspekty, problémy a otázky, týkající se světa postižených lidí. Nakonec alespoň něco „kratšího“, s výhledem na eventuelní pokračování.

23.4.2019 v 11:59 | Karma článku: 5.72 | Přečteno: 132 | Diskuse

Hana Bornova

Ze života biologa - 33

Nové vydání Biologa nás zavede do světa naivních podivností a roztomilého šílenství .............................

23.4.2019 v 8:35 | Karma článku: 5.39 | Přečteno: 102 | Diskuse

Dalibor Boubín

Jak bojovat se životem: Jak jsem (si) skočil

Co nás nutí posouvat hranice, jež nám do vínku dala příroda? Proč se třeba necháváme vynášet k obloze, abychom se z ní pak vrhali dolů a snášeli se zpátky k zemi, soupeříce o vzdušný prostor s ptáky?

23.4.2019 v 4:44 | Karma článku: 8.97 | Přečteno: 232 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Všichni blogeři vyhráli, aneb Blog bere i dává

Neříkejte, vy nominovaní, že nechcete vyhrát? To bych vám nevěřila. A co já na to? Nic. Prostě jsem si až po půlnoci přečetla podmínky, takže se dozvídám, že mohou dát hlasy pouze registrovaní čtenáři. Nevadí, jedu si koupit mlíko

23.4.2019 v 2:16 | Karma článku: 14.61 | Přečteno: 382 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz