Střídavá péče vadí neinformovaným matkám

24. 01. 2012 9:18:56
Ve společnosti panuje mylné přesvědčení, že je výživné určeno na výživu dítěte. Pokud jeho výživu zajišťují oba rodiče po stejný čas, výživné se prý neplatí. Proto se některé matky bojí, že při střídavé péči situaci ekonomicky nezvládnou. .

A nemusejí to být zrovna zlatokopky. Prostě byly třeba jen pár let doma, vzdaly se kariery, často k ní naopak pomohly manželovi. Pak se logicky obávají, že se bez výživného neobejdou. Mají zato, že se jejich dříve velmi zaměstnaný muž domáhá střídavé péče jen proto, aby se placení výživného vyhnul. Děti pak stejně svěří chůvám.

A nemusejí to být zrovna zlatokopky. Prostě byly třeba jen pár let doma, vzdaly se kariery, často k ní naopak pohohly manželovi. Pak se logicky obávají, že se bez výživného neobejdou. Mají zato, že se jejich dříve velmi zaměstnaný muž domáhá střídavé péče jen proto, aby se placení výživného vyhnul. Děti pak stejně svěří chůvám.
Tyto obavy, podporované dokonce některými neinformovanými novináři, jsou však liché. Výživné musí být stanoveno vždy. Platí ho však oba. Dítě má ze zákona právo podílet se na životní úrovni druhého rodiče. A tak se "spočítá" kolik má jeden rodič platit druhému. Přitom se uvažuje, že je dítě druhému rodiči svěřeno. Stejně je výživné spočítáno i druhému rodiči. Nedomnívám se, že je to správně, protože to soudy neúměrně zatěžuje a znechucuje (viz. můj předchozí článek) a ty pak nemají čas na důležitější věci, ale je to tak. I při střídavé péči si tedy rodiče platí různé výživné odpovídající jejich majetkovým a příjmovým poměrům.
Samozřejmě, i hypoteticky chudé ženě připadá povinnost platit výživné hypoteticky bohatému muži. Ten má ale na druhou stranu povinnost hradit polovinu veškerých výdajů za dítě. Například školku, školní družinu, obědy, zájmové kroužky, lékařskou péči a podobně. Tyto poplatky běžně převyšují výši výživného, jež otci platí matka. Navíc otec polovinu času dítě živí a šatí. Dohodnou-li se rodiče, lze oblečení pořízené jedním rodičem sdílet, címž dále druhý rodič ušetří. Navíc si každý rodič může po dobu, kdy je dítě u druhého rodiče, odpočinout, věnovat se zaměstnání, zálibám, vyřídit si lépe jiné důležité věci a na dobu s dítětem se lépe přípravit.
Česká republika a Slovensko řadí mezi státy s ostudně nejmenší mírou využívání střídavé péče. Jejímu rozvoji v České republice brání mnoho předsudků. Výše jsem uvedl jeden z nich.

Tyto obavy, podporované dokonce některými neinformovanými novináři (viz článek), jsou však liché. Výživné musí být stanoveno vždy. Platí ho však oba. Dítě má ze zákona právo podílet se na životní úrovni druhého rodiče. A tak se "spočítá" kolik má jeden rodič platit druhému. Přitom se uvažuje, že je dítě druhému rodiči svěřeno. Stejně je výživné spočítáno i druhému rodiči. Nedomnívám se, že je to správně, protože to soudy neúměrně zatěžuje a znechucuje (viz. článek) a ty pak nemají čas na důležitější věci. Ale je to tak. I při střídavé péči si tedy rodiče platí různé výživné odpovídající jejich majetkovým a příjmovým poměrům.

Samozřejmě, i hypoteticky chudé ženě připadá povinnost platit výživné hypoteticky bohatému muži. Ten má ale na druhou stranu kromě výživného povinnost hradit také polovinu veškerých výdajů za dítě. Například školku, školní družinu, obědy, zájmové kroužky, lékařskou péči a podobně. Tyto poplatky běžně převyšují výši výživného, jež otci platí matka. Navíc otec polovinu času dítě živí a šatí. Dohodnou-li se rodiče, lze oblečení pořízené jedním rodičem sdílet, čímž dále druhý rodič ušetří. Navíc si každý rodič může po dobu, kdy je dítě u druhého rodiče, odpočinout, věnovat se zaměstnání, zálibám, vyřídit si lépe jiné důležité věci a na dobu s dítětem se lépe přípravit.

Česká republika a Slovensko se řadí mezi státy s ostudně nejmenší mírou využívání střídavé péče. Jejímu rozvoji brání mnoho předsudků. Výše jsem uvedl jeden z nich.

Doporučuji článek Střídavka, jako pomsta a další články autora na téma střídavé péče

Autor: Petr Cihlář | úterý 24.1.2012 9:18 | karma článku: 17.14 | přečteno: 2324x

Další články blogera

Petr Cihlář

Vážený pane Drahoši

Všechno znal, všechno uměl, na všechno si troufal. Skoro všichni ho podporovali a přimlouvali se za něho. Zdál se být ideálním kandidátem. Cestu měl zametenou. Než si to pokazil sám.

30.1.2018 v 7:59 | Karma článku: 40.44 | Přečteno: 1680 | Diskuse

Petr Cihlář

K svátku jen některých žen (a mužů)

Dnešek překvapivě není svátkem všech žen bez vyjímky, ale je nově i svátkem některých mužů. Je čas to připomenout.

8.3.2016 v 8:48 | Karma článku: 15.11 | Přečteno: 584 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Michal Pohanka

Jak to doopravdy bylo s polským Palachem Lechem Naplechem?

Nebyl to žádný geroj, ale bohapustý alkoholik, který se stal legendou jenom proto, aby se Poláci vetřeli do Evropské unie. Syndrom vyhoření pravdy v kauze Naplech se dostavil teprve před pár dny. Zase nám lhali!

21.11.2018 v 21:21 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jan Pražák

Příběh paní Květy

Psal se začátek devadesátých let minulého století, Květa s Martinem byli dva roky spolu a chystali se založit rodinu. Domek na okraji pošumavského městečka byl čerstvě dobudován svépomocí a s přispěním jejích rodičů.

21.11.2018 v 20:41 | Karma článku: 8.09 | Přečteno: 80 | Diskuse

Jana Slaninová

Přeprogramované biorytmy aneb Umím ještě vstávat do práce?

Včera mi skončila pracovní neschopnost. Po šesti týdnech, jsem se maličko bála, že už neumím chodit do práce. Taky že jsem už možná zapomněla i to, kam se vkládá čipová karta a co hůř. Že nebudu vědět, jak pracovat.

21.11.2018 v 19:35 | Karma článku: 11.24 | Přečteno: 255 | Diskuse

Martin Faltýn

Historie jednoho talíře

Jednou za čas jej vyndám ze skříně a věnuji mu veškerou péči spolu se vzpomínkami, kterou na něj mám. Je vysněný, vytoužený. A je tak trochu jako důkaz, že jsou věci mezi nebem a zemí...

21.11.2018 v 13:26 | Karma článku: 12.44 | Přečteno: 221 | Diskuse

Libuše Palková

Ženská obřízka

V souvislosti s kritikou jiných kultur velmi často zaznívá, a zcela právem, že nejodpornějším způsobem násilí na ženách je právě nucená obřízka. Ale věděli jste, že před zhruba 150 lety něco podobného navrhoval anglický psychiatr?

21.11.2018 v 12:25 | Karma článku: 22.43 | Přečteno: 3808 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz