Krajský soud Brno vzkázal rodičům: Neotravujte!

15. 03. 2012 13:41:07
Nedávno jsem psal o tom, jak střídavá péče komplikuje soudcům život. Znamená pro ně dvojí práci při šetření majetkových a příjmových poměrů rodičů. O tom, že se dá záležitost pojmout i opačně, jsem se přesvědčil na včerejším jednání Krajského soudu v Brně.

Odvolací soud řešil odvolání otce i matky, kterým se nelíbilo stanovení výšky výživného soudem prvního stupně. Zajímavostí bylo, že oba rodiče pečují o dítě formou střídavé péče. Přesto soud určil oběma rodičům výživné v rozdílné výši. Otci bylo nařízeno výrazně větší výživné, než matce přesto, že měl nižší plat, vždělání i majetek, než matka. (Při střídavé péči platí oba rodiče jeden druhému)

Odvolací soud řešil odvolání otce i matky, kterým se nelíbilo stanovení výšky výživného soudem prvního stupně. Zajímavostí bylo, že oba rodiče pečují o dítě formou střídavé péče. Přesto soud určil oběma rodičům výživné v rozdílné výši, přičemž otci bylo nařízeno výrazně větší výživné, než matce (při střídavé péči platí oba, ne jen jeden). Otec měl přitom nižší plat, vždělání i majetek, než matka.
Pokud by soud respektoval zákon, který říká, že děti mají právo podílet se na životní úrovni rodičů, nepochybně by v tomto případě uložil matce větší vyživovací povinnost, než otci. Odvolací soud však rozsudek změnil tak, že matce stanovil výživné na stejnou úroveň, jako otci. Oba rodiče si tedy budou platit stejně.
Soud tak vyslal rodičům jasný signál. Při střídavé by nemělo být podstatné, zda ten či onen rodič má výrazně vyšší plat. Oba rodiče se musí dle svých možností a zdrojů snažit dítě co nejlépe zabezpečit a vytvořit mu dostatečně dobré životní podmínky. Rodiče by se měli obracet na přetížené soudy až v případě vážných změn poměrů, jakými jsou například neochota nebo neschopnost jednoho rodiče řádnou péči dítěti zabezpečit. Opatrovnická řízení jsou zdarma. Rodiče si platí pouze vlastní právní zastoupení. Rozvedení rodiče se tak na soud obracejí periodicky každých pár let. Dojde-li podle jejich názoru ke změně příjmů na straně jednoho z rodičů, mohou požadovat doplacení výživného až 3 roky zpětně. Soudy jsou povinně se těmito návrhy zabývat.
Krajský soud v Brně správně pochopil potenciál střídavé péče, když rodičům vzkázal: Střídavá péče umožňuje oběma rodičům pracovat. Necpěte peníze do advokátů a starejte se o dítě, jak nejlíp dokážete. Nás neotravujte, máme důležitější věci na práci, než prát vaše špinavé prádlo!

Pokud by soud respektoval zákon, který říká, že děti mají právo podílet se na životní úrovni rodičů, nepochybně by v tomto případě uložil matce větší vyživovací povinnost, než otci. Odvolací soud však rozsudek změnil tak, že matce stanovil výživné na stejnou úroveň, jako otci. Oba rodiče si tedy budou platit stejně.

Soud tak vyslal rodičům jasný signál. Při střídavé by nemělo být podstatné, zda ten či onen rodič má výrazně vyšší plat. Oba rodiče se musí dle svých možností a zdrojů snažit dítě co nejlépe zabezpečit a vytvořit mu dostatečně dobré životní podmínky. Rodiče by se měli obracet na přetížené soudy až v případě vážných změn poměrů, jakými jsou například neochota nebo neschopnost jednoho rodiče řádnou péči dítěti zabezpečit. Opatrovnická řízení jsou zdarma. Rodiče si platí pouze vlastní právní zastoupení. Rozvedení rodiče se tak na soud obracejí periodicky každých pár let. Dojde-li podle jejich názoru ke změně příjmů na straně jednoho z nich, mohou požadovat doplacení výživného až 3 roky zpětně. Soudy jsou povinny se těmito návrhy zabývat.

Krajský soud v Brně správně pochopil potenciál střídavé péče, když rodičům vzkázal: Střídavá péče umožňuje oběma rodičům pracovat. Necpěte peníze do advokátů a starejte se o dítě, jak nejlíp dokážete. Nás neotravujte, máme důležitější věci na práci, než prát vaše špinavé prádlo! Jsem přesvědčen, že pokud by byla střídavá péče více využívána a i ostatní soudci si osvojili podobnou praxi, ubylo by majetkově motivovaných sporů, soudům by se ulevilo a kvalita jejich práce by se dostala na jinou úrověň. Profitovaly by z toho naše děti.

Autor: Petr Cihlář | čtvrtek 15.3.2012 13:41 | karma článku: 20.98 | přečteno: 2854x

Další články blogera

Petr Cihlář

Vážený pane Drahoši

Všechno znal, všechno uměl, na všechno si troufal. Skoro všichni ho podporovali a přimlouvali se za něho. Zdál se být ideálním kandidátem. Cestu měl zametenou. Než si to pokazil sám.

30.1.2018 v 7:59 | Karma článku: 40.44 | Přečteno: 1680 | Diskuse

Petr Cihlář

K svátku jen některých žen (a mužů)

Dnešek překvapivě není svátkem všech žen bez vyjímky, ale je nově i svátkem některých mužů. Je čas to připomenout.

8.3.2016 v 8:48 | Karma článku: 15.11 | Přečteno: 584 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Michal Pohanka

Jak to doopravdy bylo s polským Palachem Lechem Naplechem?

Nebyl to žádný geroj, ale bohapustý alkoholik, který se stal legendou jenom proto, aby se Poláci vetřeli do Evropské unie. Syndrom vyhoření pravdy v kauze Naplech se dostavil teprve před pár dny. Zase nám lhali!

21.11.2018 v 21:21 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 | Diskuse

Jan Pražák

Příběh paní Květy

Psal se začátek devadesátých let minulého století, Květa s Martinem byli dva roky spolu a chystali se založit rodinu. Domek na okraji pošumavského městečka byl čerstvě dobudován svépomocí a s přispěním jejích rodičů.

21.11.2018 v 20:41 | Karma článku: 11.08 | Přečteno: 167 | Diskuse

Jana Slaninová

Přeprogramované biorytmy aneb Umím ještě vstávat do práce?

Včera mi skončila pracovní neschopnost. Po šesti týdnech, jsem se maličko bála, že už neumím chodit do práce. Taky že jsem už možná zapomněla i to, kam se vkládá čipová karta a co hůř. Že nebudu vědět, jak pracovat.

21.11.2018 v 19:35 | Karma článku: 12.04 | Přečteno: 287 | Diskuse

Martin Faltýn

Historie jednoho talíře

Jednou za čas jej vyndám ze skříně a věnuji mu veškerou péči spolu se vzpomínkami, kterou na něj mám. Je vysněný, vytoužený. A je tak trochu jako důkaz, že jsou věci mezi nebem a zemí...

21.11.2018 v 13:26 | Karma článku: 12.44 | Přečteno: 224 | Diskuse

Libuše Palková

Ženská obřízka

V souvislosti s kritikou jiných kultur velmi často zaznívá, a zcela právem, že nejodpornějším způsobem násilí na ženách je právě nucená obřízka. Ale věděli jste, že před zhruba 150 lety něco podobného navrhoval anglický psychiatr?

21.11.2018 v 12:25 | Karma článku: 22.77 | Přečteno: 4090 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz