Krajský soud Brno vzkázal rodičům: Neotravujte!

15. 03. 2012 13:41:07
Nedávno jsem psal o tom, jak střídavá péče komplikuje soudcům život. Znamená pro ně dvojí práci při šetření majetkových a příjmových poměrů rodičů. O tom, že se dá záležitost pojmout i opačně, jsem se přesvědčil na včerejším jednání Krajského soudu v Brně.

Odvolací soud řešil odvolání otce i matky, kterým se nelíbilo stanovení výšky výživného soudem prvního stupně. Zajímavostí bylo, že oba rodiče pečují o dítě formou střídavé péče. Přesto soud určil oběma rodičům výživné v rozdílné výši. Otci bylo nařízeno výrazně větší výživné, než matce přesto, že měl nižší plat, vždělání i majetek, než matka. (Při střídavé péči platí oba rodiče jeden druhému)

Odvolací soud řešil odvolání otce i matky, kterým se nelíbilo stanovení výšky výživného soudem prvního stupně. Zajímavostí bylo, že oba rodiče pečují o dítě formou střídavé péče. Přesto soud určil oběma rodičům výživné v rozdílné výši, přičemž otci bylo nařízeno výrazně větší výživné, než matce (při střídavé péči platí oba, ne jen jeden). Otec měl přitom nižší plat, vždělání i majetek, než matka.
Pokud by soud respektoval zákon, který říká, že děti mají právo podílet se na životní úrovni rodičů, nepochybně by v tomto případě uložil matce větší vyživovací povinnost, než otci. Odvolací soud však rozsudek změnil tak, že matce stanovil výživné na stejnou úroveň, jako otci. Oba rodiče si tedy budou platit stejně.
Soud tak vyslal rodičům jasný signál. Při střídavé by nemělo být podstatné, zda ten či onen rodič má výrazně vyšší plat. Oba rodiče se musí dle svých možností a zdrojů snažit dítě co nejlépe zabezpečit a vytvořit mu dostatečně dobré životní podmínky. Rodiče by se měli obracet na přetížené soudy až v případě vážných změn poměrů, jakými jsou například neochota nebo neschopnost jednoho rodiče řádnou péči dítěti zabezpečit. Opatrovnická řízení jsou zdarma. Rodiče si platí pouze vlastní právní zastoupení. Rozvedení rodiče se tak na soud obracejí periodicky každých pár let. Dojde-li podle jejich názoru ke změně příjmů na straně jednoho z rodičů, mohou požadovat doplacení výživného až 3 roky zpětně. Soudy jsou povinně se těmito návrhy zabývat.
Krajský soud v Brně správně pochopil potenciál střídavé péče, když rodičům vzkázal: Střídavá péče umožňuje oběma rodičům pracovat. Necpěte peníze do advokátů a starejte se o dítě, jak nejlíp dokážete. Nás neotravujte, máme důležitější věci na práci, než prát vaše špinavé prádlo!

Pokud by soud respektoval zákon, který říká, že děti mají právo podílet se na životní úrovni rodičů, nepochybně by v tomto případě uložil matce větší vyživovací povinnost, než otci. Odvolací soud však rozsudek změnil tak, že matce stanovil výživné na stejnou úroveň, jako otci. Oba rodiče si tedy budou platit stejně.

Soud tak vyslal rodičům jasný signál. Při střídavé by nemělo být podstatné, zda ten či onen rodič má výrazně vyšší plat. Oba rodiče se musí dle svých možností a zdrojů snažit dítě co nejlépe zabezpečit a vytvořit mu dostatečně dobré životní podmínky. Rodiče by se měli obracet na přetížené soudy až v případě vážných změn poměrů, jakými jsou například neochota nebo neschopnost jednoho rodiče řádnou péči dítěti zabezpečit. Opatrovnická řízení jsou zdarma. Rodiče si platí pouze vlastní právní zastoupení. Rozvedení rodiče se tak na soud obracejí periodicky každých pár let. Dojde-li podle jejich názoru ke změně příjmů na straně jednoho z nich, mohou požadovat doplacení výživného až 3 roky zpětně. Soudy jsou povinny se těmito návrhy zabývat.

Krajský soud v Brně správně pochopil potenciál střídavé péče, když rodičům vzkázal: Střídavá péče umožňuje oběma rodičům pracovat. Necpěte peníze do advokátů a starejte se o dítě, jak nejlíp dokážete. Nás neotravujte, máme důležitější věci na práci, než prát vaše špinavé prádlo! Jsem přesvědčen, že pokud by byla střídavá péče více využívána a i ostatní soudci si osvojili podobnou praxi, ubylo by majetkově motivovaných sporů, soudům by se ulevilo a kvalita jejich práce by se dostala na jinou úrověň. Profitovaly by z toho naše děti.

Autor: Petr Cihlář | čtvrtek 15.3.2012 13:41 | karma článku: 21.35 | přečteno: 2869x

Další články blogera

Petr Cihlář

Vážený pane Drahoši

Všechno znal, všechno uměl, na všechno si troufal. Skoro všichni ho podporovali a přimlouvali se za něho. Zdál se být ideálním kandidátem. Cestu měl zametenou. Než si to pokazil sám.

30.1.2018 v 7:59 | Karma článku: 40.48 | Přečteno: 1719 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Pavel Hewlit

Proč je Penelopa vegetariánkou (Svozilovi 2)

Nedávno jsem začal psát o zvláštní rodince, která je zvláštní tím, že je vlastně na dnešní poměry obyčejná – takže trochu šílená. Kolega Pražák mě pochválil za naturalismus.

23.4.2019 v 12:42 | Karma článku: 8.71 | Přečteno: 260 | Diskuse

Jakub Moravčík

Neduživá daň a právo na moderní lékařskou techniku?

Původně jsem chtěl začátkem roku sepsat dlouhý bioeticko-ekonomický blog, reflektující různé aspekty, problémy a otázky, týkající se světa postižených lidí. Nakonec alespoň něco „kratšího“, s výhledem na eventuelní pokračování.

23.4.2019 v 11:59 | Karma článku: 6.28 | Přečteno: 152 | Diskuse

Hana Bornova

Ze života biologa - 33

Nové vydání Biologa nás zavede do světa naivních podivností a roztomilého šílenství .............................

23.4.2019 v 8:35 | Karma článku: 5.39 | Přečteno: 103 | Diskuse

Dalibor Boubín

Jak bojovat se životem: Jak jsem (si) skočil

Co nás nutí posouvat hranice, jež nám do vínku dala příroda? Proč se třeba necháváme vynášet k obloze, abychom se z ní pak vrhali dolů a snášeli se zpátky k zemi, soupeříce o vzdušný prostor s ptáky?

23.4.2019 v 4:44 | Karma článku: 9.36 | Přečteno: 236 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Všichni blogeři vyhráli, aneb Blog bere i dává

Neříkejte, vy nominovaní, že nechcete vyhrát? To bych vám nevěřila. A co já na to? Nic. Prostě jsem si až po půlnoci přečetla podmínky, takže se dozvídám, že mohou dát hlasy pouze registrovaní čtenáři. Nevadí, jedu si koupit mlíko

23.4.2019 v 2:16 | Karma článku: 15.15 | Přečteno: 400 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz